Ebob Ekok Hesaplama

Ebob ekok hesaplama aracıyla en büyük ortak bölen ve en küçük ortak kat değerlerini hesaplayabilirsiniz.

EBOB EKOK Hesaplama

Ebob nedir?

Minimum 2 tane sayı seçin. Sayıların ikisinin de tam sayı olması bir tanesinin ise sıfırdan büyük olması gerekir. Bu sayıların ortak bölenlerinin en büyüğüne "en büyük ortak bölen" yani ebob denir. Örneğin; a ve b sayılarının en büyük ortak böleni EBOB(a,b) olarak gösterilir.

Ekok nedir?

Minimum 2 tane sayı seçin. Sayıların ikisinin de tam sayı olması bir tanesinin ise sıfırdan büyük olması gerekir. Bu sayıların ortak katlarının en küçüğüne "en küçük ortak kat" yani ekok denir. Örneğin; a ve b sayılarının en küçük ortak katı EKOK(a,b) olarak gösterilir.

Ebob nasıl hesaplanır?

Seçtiğiniz sayılar yanyana yazılır ve sayıların sağına dik bir çizgi çizilir, en küçük asal sayı ile hesaplamaya başlanır. Eğer bölünmüyorsa bir sonraki asal sayıya geçilir ve bölünme işlemi tekrarlanır. Bu işlem 1 sonucuna ulaşılana kadar yapılır.

Ekok nasıl hesaplanır?

Seçtiğiniz sayılar yanyana yazılır ve sayıların sağına dik bir çizgi çizilir, en küçük asal sayı ile hesaplamaya başlanır. Eğer bölünmüyorsa bir sonraki asal sayıya geçilir ve bölünme işlemi tekrarlanır. Bu işlem 1 sonucuna ulaşılana kadar yapılır. Çıkan asal sayıları birbiri ile çarptığınızda Ekok'u bulmuş oluyorsunuz.